Ćwiczymy równowagę

Oficjalny Portal Miasta BiałystokProjekt "ZDROWE DZIECIAKI" jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Białegostoku

Koordynacja ruchowa jest zdolnością do wykonywania złożonych czasowo i przestrzennie ruchów ciała. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób uprawiających sport ale nie tylko. Kluczową kwestią dla rozwoju koordynacji jest regularna aktywność fizyczna. Nawet jeżeli nie są to specjalistyczne ćwiczenia, to korzystnie wpływają na poprawę zdolności ruchowych. Koordynację ruchową można kształtować na różnych etapach życia, ale uważa się, że najlepszym do tego okresem jest wiek 7-12 lat. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy u dzieci zaczyna kształtować się odpowiednia świadomość ruchowa. Im więcej dobrych nawyków dziecko przyswoi na tym etapie życia, tym jego koordynacja później będzie lepsza. Koordynacja ruchowa przede wszystkim jest związana ze zwinnością i zręcznością. W jej zakres wchodzi jednak jeszcze wiele innych istotnych kwestii, takich jak: równowaga, pamięć ruchowa, czas reakcji, czucie mięśniowe, orientacja przestrzenna, poczucie rytmu, zdolność sprzężenia.