„Szkoła z prawami dziecka/człowieka”

W miniony piątek (13 grudnia) zakończyliśmy realizację szkolnego projektu edukacyjnego „Szkoła z prawami dziecka/człowieka”. Działania, które podejmowaliśmy od listopada można było obserwować nie tylko na stronie szkoły,  ale także w samym budynku.

20 listopada, w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w szkole zrobiło się niebiesko, nie tylko od balonów, na których zapisaliśmy najważniejsze prawa dzieci. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia całej społeczności szkolnej, a w klasach i na głównym holu pojawiły się gazetki ścienne o prawach najmłodszych.

Od 9 do 13 grudnia braliśmy udział (już po raz drugi) w międzynarodowejakcji „Maraton Pisania Listów”, w celu pomocy osobom, których prawa zostały złamane.Uczniowie kl. VIII B przygotowali gazetkę na głównym holu i apel poświęcony łamaniu praw człowieka na świecie. Zachęcali do pisania listóww obronie bohaterów tegorocznego Maratonu. Uczniowie zbierali również fundusze na zakup znaczków na nasze listy  sprzedając ciasta, które sami upiekli. 

Napisaliśmy wspólnie 107 listów w obronie czterech osób (z Chin, Nigerii, Egiptu i Iranu). W poprzednim roku napisaliśmy 82 listy.

12 grudnia odwiedziła naszą szkołę  osoba pochodząca z Ukrainy, która opowiedziała uczniom klas VIII o łamaniu praw człowieka na Ukrainie i  sytuacji polityczno-społecznej podczas Euromajdanu.