Rozstrzygnięcie XVII edycji podlaskiego konkursu plastycznego "Pisanki, kraszanki, wyrywanki"

Dnia 16 marca 2018 r. o godz. 1630 w Zespole Szkół Społecznych nr 3 BTO w Białymstoku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XVII edycji Podlaskiego Konkursu Plastycznego „Pisanki, kraszanki, wyrywanki”, pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Tadeusza Wojdy Metropolity Białostockiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. W uroczystości udział wzięli autorzy przepięknych prac, ich nauczyciele oraz rodzice, Pani Wicedyrektor Elżbieta Stasiewicz, a także duchowy opiekun naszej szkoły ks. Rafał Więcko.

Głównym celem konkursu było pielęgnowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów oraz uwrażliwianie ich na potrzeby drugiej osoby. To kolejny rok, w którym dzięki pracy małych i dużych artystów, ich zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości mogliśmy podziwiać niesamowite dzieła. Każda z tych osób oczywiście pewnie liczyła na nagrodę lub wyróżnienie, ale także pragnęła, aby jej praca była małą cegiełką w wielkiej układance dzielenia się i niesienia pomocy innym. I tak się właśnie stało, ponieważ każdą z prac, która do nas dotarła, po oficjalnym wręczeniu nagród i dyplomów było można wylicytować i w ten sposób wspomóc niespełna półtoraroczną  Julię Jaroma, podopieczną Fundacji „Zdążyć z pomocą”. Julia  jest radosnym dzieckiem (co było widać podczas uroczystości), choć od urodzenia zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi. 

W tym roku obchodziliśmy XVII edycję konkursu i bardzo cieszymy się z niesłabnącej od tylu lat jego popularności i udziału w nim tak wielu osób. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 35 szkół z takich miejscowości jak: Białystok, Wasilków, Korycin, Juchnowiec Górny, Turośń Kościelna, Dobrzyniewo Duże, Sobolewo, Łapy, Hajnówka, Jedwabne, Uhowo oraz Dojlidy Górne.Niektóre szkoły od kilku lat biorą udział w naszym przedsięwzięciu, inne dopiero teraz dołączyły, a my cieszymy się ze współpracy z jednymi i drugimi.

Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wspólnymi siłami przygotowali w sumie 304 prace na tegoroczną edycję. Jak co roku prace były piękne, ale w tym roku uczestnicy przeszli w pomysłowości samych siebie, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć pisanki i stroiki zarówno płaskie jak i przestrzenne wykonane z muliny, papieru, piór, łupin, ryżu, cekinów, fragmentów wytłaczanek, bibuły, kawy, różnych przypraw, sznurków, ozdobione techniką découpage lub tradycyjnie malowane, wydrapywane i wyklejane.

Niestety bardzo utrudnia to i tak zawsze burzliwe narady jury, które po ogromnych dylematach postanowiło nagrodzić lub wyróżnić 83 prace.
Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych:

- kl. 0 -III
- kl. IV-VI
- kl. VII oraz II-III gim

Wszystkich tych małych i dużych artystów zaprosiliśmy na uroczyste rozstrzygnięcie, na którym mogliśmy wręczyć im dyplomy oraz upominki, które oczywiście udało nam się przygotować dzięki sponsorom, a byli nimi: Pani Dyrektor ZSS nr 3 BTO,  Hurtownia Merkury, Bank Spółdzielczy, KFC, Firma Elektropek, Centrum Zabaw Fikoland, Park Trampolin Jumper, Centrum wspinaczkowe Flash, Park Trampolin Strefa wysokich lotów, Papugarnia Ara, Pijalnia Czekolady E. Wedel oraz firma Grafix.

Najbardziej wyczekiwanym momentem w drugiej części uroczystości była licytacja, która umożliwiała kupienie własnego lub innego pięknego jajka czy stroika. W tym roku licytację poprowadziła Pani Wicedyrektor Elżbieta Stasiewicz. Walka o najpiękniejsze prace była bardzo zacięta, zaangażowali się zarówno sami artyści, jak i ich rodzice czy nauczyciele.

Dziękujemy Wszystkim artystom, rodzicom i nauczycielom za udział w naszym konkursie oraz licytację tych wspaniałych prac, bo tylko dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy zrobić coś tak wspaniałego, jak pomoc małej Julii.

 

Organizatorzy:
Agnieszka Chudoń,
Katarzyna Oskaldowicz,
Jolanta Koc,
Joanna Bagińska