Odyseja Umysłu 2013/2014

Odyseusze w Gdańsku!


Podczas 23. Finału Ogólnopolskiego Odysei Umysłu  (28.-30.03.2014) Odyseusze z naszej szkoły, ich trenerzy i pani dyrektor Bożena Niechoda zwiedzili Gdańsk. Po sobotnich występach konkursowych udali się na wiosenny spacer po nadbałtyckiej plaży w gdańskim Porcie Północnym. Wieczorem, razem z Odyseuszami z całej Polski, bawili się na widowiskowej imprezie integracyjnej w zabytkowej hali Centrum Stoczni Gdańskiej.
Niedzielny poranek nasi Odyseusze rozpoczęli od spaceru po gdańskiej starówce – ul. Długą, Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy. Odwiedzili również kościół św. Barbary i największy ceglany kościół na świecie – Bazylikę Mariacką.
Po ostatnich konkursowych zmaganiach nasze drużyny czekała miła niespodzianka – wycieczka kolejką retro po Ogrodzie Zoologicznym w Gdańsku-Oliwie.  Jest to miejsce szczególne, bowiem na obszarze około 120 hektarów mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją.
Odyseusze wrócili z Gdańska zadowoleni z wyników rywalizacji i pełni wrażeń z pobytu w najpiękniejszych zakątkach Trójmiasta.

Finał w Gdańsku


Blisko pół roku intensywnych przygotowań, dobrej współpracy, realizacji pasji, twórczego rozwiązywania problemów  oraz świetnej zabawy za nami!
W dniach 29.-30.03.2014 w Gdańsku odbył się 23. Finał Ogólnopolski Odysei Umysłu. Dwie drużyny Odyseuszy z naszej szkoły startowały wśród 119 ekip, które uzyskały awans w Eliminacjach Regionalnych w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
W sobotę 29 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej miały miejsce prezentacje Problemów Długoterminowych.  Drużyna klas V wzięła udział w Odjazdowym egzaminie, a uczniowie klas VI pokazali Strachy na lachy. Wieczorem w zabytkowej hali Centrum Stoczni Gdańskiej Odyseusze z całej Polski bawili się podczas widowiskowej imprezy integracyjnej.
Niedzielne zmagania polegały na rozwiązywaniu Problemu Spontanicznego, w którym należało wykazać się umiejętnością twórczego myślenia pod presją czasu. Wieczorem Odyseuszy czekała wspaniała Gala Finałowa, czyli światło, dźwięk, ruch, emocje i wyniki… Obie nasze drużyny podczas finału zaprezentowały się znakomicie i zajęły wysokie lokaty. Uczniowie  klas V uzyskali 3. wynik w Polsce, natomiast Odyseusze z klas VI zajęli 7. miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Naszym zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą współpracę!
Trenerzy: Elżbieta Stasiewicz i Edyta Makulska

 

Sukces Odyseuszy w Warszawie. Jedziemy na finały do Gdańska!!!

 9 marca 2014 r. dwie drużyny Odyseuszy z naszej szkoły podbiły serca sędziów na eliminacjach regionalnych w Warszawie, zyskując prawo do udziału w 23. Ogólnopolskim Finale "Odysei Umysłu".
W stolicy startowało 131 drużyn, a do Gdańska ( 28 -29 marca) pojedzie 27 najlepszych, w tym dwie nasze. Jest to duży sukces, ponieważ w konkursie „Odysei  Umysłu” występujemy  po raz pierwszy.
Od listopada Odyseusze  pracowali nad rozwiązaniem wybranego - jednego z pięciu - zadania.

Drużyna klas V, w składzie: Ola Małyszko, Mela Szymańska, Zuzia Warchoł, Liza Nalewajko, Dominik Szubzda, Iwo Nowicki i Patryk Aleksiejczuk wybrała zadanie techniczne. Uczniowie zbudowali pojazd z napędem przednim i tylnym, a kierująca nim osoba musiała zdać egzamin na prawo jazdy.


Drużyna klas VI, w składzie: Martyna Stasiewicz, Ada  Tylman, Natalka Godlewska, Zosia Gryko, Zuzia Zajączkowska, Julia Małachowska i Piotrek Jakubowicz zdecydowała się na realizację zadania - konstrukcja i teatr. Uczniowie zaprojektowali "nawiedzony dom", w którym bohater przedstawienia miał doświadczyć  czterech efektów specjalnych.

Trzymajcie za nas kciuki w Gdańsku!!!
Odyseusze i ich trenerki - Edyta Makulska i Ela Stasiewicz

 

 

 

O Projekcie "Odyseja Umysłu"

Nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego programu edukacyjnego  Odyseja Umysłu  realizowanego  w formie konkursu, którego głównym celem jest  twórcze rozwiązywanie problemów.  Co roku w programie bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Naszą szkołę reprezentują dwie 7 osobowe  drużyny Odyseuszy, uczniowie z V i VI klas. Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie  i nieszablonowo,  tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem, działać  w duchu innowacji – łamiąc schematy  i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiane są  przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki   i sztuki, rąk i umysłów.