Wygrana w 28. edycji Odysei Umysłu

    Uczniowie i zarazem Odyseusze z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 BTO odnieśli dla naszego regionu kolejny sukces podczas 28. edycji Odysei Umysłu, Międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które mają wiele rozwiązań. Siedmioosobowa drużyna z klas VI i VII Szkoły Podstawowej zdobyła mistrzostwo Polski w swojej kategorii i uzyskała awans do Finałów Światowych, które odbędą się pod koniec maja w Stanach Zjednoczonych w stanie Michigan. To ważne wydarzenie dla Podlasia, gdyż po raz czwarty z rzędu drużyna z naszego regionu znalazła się w prestiżowym gronie Odyseuszy mogących reprezentować Polskę poza granicami kraju, w tym drugi raz na Finałach Światowych w USA. Białostockie Towarzystwo Oświatowe na Finałach Ogólnopolskich w Gdyni 30-31 marca reprezentowało sześć ekip w dwóch grupach wiekowych, w czterech różnych kategoriach zadań - problemów długoterminowych..

    Drużyna, która zdobyła tytuł Mistrzów Polski miała za zadanie stworzenie autorskiego przedstawienia, w którym maskotka programu Szop Omer wybiera się w podróż pojazdem stworzonym całkowicie przez drużynę. Pojazd na swej drodze napotyka trzy zadania, które stawiają mu trzy różne postaci w tarapatach. Odyseusze, chcąc oddać hołd naszemu pięknemu rejonowi oraz zaprezentować szerszej publiczności uroki naszego miasta, zdecydowali się na sentymentalną podróż ulicami naszego miasta. Stworzyli trzy sceny, w których postaciami byli bohaterowie białostockich murali - dziewczynka z konewką, chłopiec z Radzymińskiej oraz elegant na monocyklu. Oprócz stworzenia oryginalnego pojazdu, stworzyli też piękną scenografię, dzięki czemu sędziowie mogli podziwiać nasze murale stworzone za pomocą różnych technik. Co więcej, mogli korzystać jedynie z przedmiotów, których łączna wartość nie przekraczała 500 zł. Dlatego też ogromna część scenografii oraz kostiumów to rzeczy z odzysku albo wykonane z surowców wtórnych. W pracy nad rozwiązaniem problemu nie mogli korzystać z pomocy z zewnątrz – rodziców, trenerów.

    Podczas konkursu w Gdyni zespół musiał również zmierzyć się z Problemem Spontanicznym – zadaniem, którego treść drużyna dostaje na kilka minut przed jego rozwiązaniem. Ta część konkursu wymaga nie tylko umiejętności pracy zespołowej pod presją czasu, ale także wykazania się twórczym, nieszablonowym podejściem do postawionego problemu słownego lub manualnego. Młodzi Podlasianie zmierzą się pod koniec maja z reprezentacjami z krajów  Europy, Stanów Zjednoczonych czy Azji. Idea Odysei Umysłu to współdziałanie w grupie, podejmowanie wyzwań, rozwiązywanie problemów w sposób nieszablonowy oraz wyznaczanie sobie coraz to nowych poprzeczek do pokonania. Ten pomysł na rozwijanie osobowości dzieci i młodzieży w sposób kreatywny sprowadziła do Polski prof. Józefa Sołowiej, psycholog twórczości z Uniwersytetu Gdańskiego. Z biegiem lat Odyseusze znad Wisły weszli do ścisłej czołówki światowej, a w roku ubiegłym zajęli prestiżowe pierwsze miejsce, zdobywając tym samym mistrzostwo świata oraz pokonując członkostwa - mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone czy Chiny. Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć problemów długoterminowych: techniczny, teatralno-techniczny, reinterpretacja klasyki, struktura z drewna balsa i teatralny. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Po dokładnej analizie przekłada je na 8-minutową prezentację, którą przedstawia jury i publiczności.

    Odyseja Umysłu to program dla każdego. Dzięki niemu uczniowie zawierają nowe znajomości, uczą się akceptacji dla inności, przekonują się również, że jeden problem może mieć nieskończoną ilość rozwiązań, które wymagają wykorzystania w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. To również program, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nasza szkoła zaczynała swoją przygodę z odysejowymi wyzwaniami 6 lat temu. Wtedy zebraliśmy 14 uczniów chętnych do podjęcia wyzwania. W tym roku, stworzyliśmy aż 7 drużyn angażując w to niespełna 50 osób z naszej niewielkiej społeczności.  Ponadto członkostw przybywa też w całym regionie, dzięki czemu Białystok oraz cały region Podlasie zaczyna w widoczny sposób odznaczać się na mapie odysejowej Polski. Coraz więcej młodych Odyseuszy, zgodnie z podstawową myślą programu wspólnie Myśli, Tworzy i Marzy. Młodzi Podlasianie dzięki udziałowi w Odysei Umysłu nauczyli się marzyć o rzeczach niemożliwych. Teraz liczą na wsparcie mieszkańców regionu, który będą reprezentować w Stanach Zjednoczonych, w realizacji przygody życia.