Rozstrzygnięcie XVI edycji Podlaskiego Konkursu Plastycznego „Pisanki, kraszanki, wyrywanki”

31 marca 2017 r. w Zespole Szkół Społecznych nr 3 BTO w Białymstoku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie XVI edycji Podlaskiego konkursu plastycznego „Pisanki, kraszanki, wyrywanki” pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Uroczystość zaszczycili swą obecnością ks. Wojciech Łazewski – proboszcz parafii św. Kazimierza oraz ks. Bogdan Skłodowski przedstawiciel Kurii Arcybiskupiej w Białymstoku.

Głównym celem konkursu było pielęgnowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów oraz uwrażliwianie ich na potrzeby drugiej osoby. W tym roku udało nam się choć trochę pomóc półtorarocznej  Mariance Ziniuk, podopiecznej „Caritas”. Marianka  jest radosnym dzieckiem, choć od urodzenia zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi.  Podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu  i na licytacji pisanek, z której dochód przeznaczony zostanie na pokrycie kosztów rehabilitacji dziewczynki, poznaliśmy jej mamę, która opowiedziała nam trochę o Mariance i jej potrzebach.

W tym roku obchodziliśmy XVI edycję konkursu i bardzo cieszymy się z niesłabnącej od tylu lat jego popularności i udziału w nim tak wielu osób. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 41 szkół z takich miejscowości jak: Białystok, Wasilków, Korycin, Downary, Juchnowiec Górny, Turośń Kościelna, Fasty, Łapy, Hajnówka oraz Uhowo.

Niektóre szkoły od kilku lat biorą udział w naszym przedsięwzięciu, inne dopiero teraz dołączyły, a my cieszymy się ze współpracy z jednymi i drugimi.

Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wspólnymi siłami przygotowali w sumie 330 prac na tegoroczną edycję.

Jak co roku prace były piękne, ale w tym roku uczestnicy prześcigali w pomysłowości samych siebie dzięki czemu mogliśmy zobaczyć pisanki i stroiki zarówno płaskie jak i przestrzenne wykonane z  muliny, papieru, piór, łupin, ryżu, cekinów, bibuły, kawy, różnych przypraw, ozdobione techniką decoupage lub tradycyjnie malowane, wydrapywane i wyklejane.

Niestety bardzo utrudnia to i tak zawsze burzliwe narady jury, które po ogromnych dylematach postanowiło nagrodzić lub wyróżnić 66 prac.

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych:
- kl. 0 -III - 13 nagród i 22 wyróżnienia
- kl. IV-VI - 2 nagrody i 8 wyróżnień
- kl. I-III gim - 9 nagród i 12 wyróżnień

Wszystkich tych małych i dużych artystów zaprosiliśmy na uroczyste rozstrzygnięcie, na którym mogliśmy wręczyć im dyplomy oraz upominki, które oczywiście udało nam się przygotować dzięki sponsorom, a byli nimi: Pani Dyrektor ZSS nr 3 BTO,  Bank Spółdzielczy, Firma Elektropek, KFC, Centrum Zabaw Psotnik, Centrum Rozrywki Bajkoland, Centrum Zabaw Fikoland, Park Trampolin Jumper.

Najbardziej wyczekiwanym momentem w drugiej części uroczystości była licytacja, która umożliwiała kupienie własnego lub innego pięknego jajka czy stroika. W tym roku licytację poprowadziła Pani Dyrektor. Walka o najpiękniejsze prace była bardzo zacięta, zaangażowali się zarówno sami artyści, jak i ich rodzice, a to wszystko dlatego, że mają bardzo dobre serca i chcieli jak tylko mogli wspomóc małą Mariankę.

Dziękujemy Wszystkim, bo tylko dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy zrobić coś tak wspaniałego, jak pomoc Mariance.

Akacja pomocy Mariance oczywiście jeszcze się nie zakończyła ponieważ wszystkie pisanki, które nie zostały wylicytowane w piątek można kupić na naszym świątecznym kiermaszu. Serdecznie zapraszamy.