Lista przebojów muzyki zwanej poważną

W bieżącym roku szkolnym klasy gimnazjalne pracują nad stworzeniem listy przebojów muzyki zwanej poważną. Pomysł narodził się na lekcjach muzyki, gdy odkryliśmy wspólnie, że niektóre z utworów skomponowanych nawet w bardzo odległych latach są nadal żywe i mają się dobrze we współczesności. Pojawiają się na przykład jako ścieżki dźwiękowe w filmach, bajkach, spotach reklamowych lub też jako dzwonki w telefonach komórkowych, a my często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do czynienia z XV, czy XVII-wieczną muzyką.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą hitów „wszechczasów” i zachęcamy do częstego odwiedzania Kącika Muzycznego, ponieważ będzie ona regularnie aktualizowana i wzbogacana o przykłady z kolejnych epok.

  • ŚREDNIOWIECZE

1. Anonim - „Bogurodzica”

2. Anonim - Kyrie z mszy De Angelis

3. Wincenty z Kielczy - Gaude Mater Polonia 

 

  • RENESANS
 
 
  • BAROK

1. J.S. Bach – Aria na strunie G z Suity nr3

2. J.S. Bach – Toccata i fuga d-moll

3. J. S. Bach - Preludium i Fuga c-moll

4. A. Vivaldi Koncert skrzypcowy "Cztery pory roku" cz. Wiosna

5. A. Vivaldi Koncert skrzypcowy "Cztery pory roku" cz. Lato

6. A. Vivaldi Koncert skrzypcowy "Cztery pory roku" cz.Jesień

7. A. Vivaldi Koncert skrzypcowy „Cztery pory roku” cz. Zima

8. G.F. Haendel – „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz”

 

  • KLASYCYZM

1.L. van Beethoven - "Oda do radości" finał IX Symfonii d-moll

2. W. A. Mozart Aria Królowej Nocy z opery Czarodziejski flet